BLOG

Krwawa pętla – najważniejsze informacje

Już w najbliższą sobotę, 26 czerwca o godzinie 12:00, cztery ekipy podejmą próbę pokonania okalającej stolicę Krwawej Pętli. Czekać na nich będzie dystans 250 kilometrów, prowadzący szlakami po obwodnicy Warszawy.

Czteroosobowe teamy będą miały do dyspozycji trzy rowery oraz limit 24 godzin na pokonanie całego dystansu. Start oraz meta zlokalizowane będą w Międzylesiu.

Wystarczy zajrzeć do ARCHIWUM WYNIKÓW, aby przekonać się, jak trudne to zadanie. Tylko 8-krotnie udało się drużynom zmieścić w wymaganym limicie 24 godzin. Warto odnotować, że pierwsza edycja Krwawej Pętli odbyła się w 2012 roku.

Przypominamy o najważniejszych zasadach rywalizacji

Start zlokalizowany będzie na pętli ZTM „Międzylesie” w Warszawie na skrzyżowaniu ulic: Aleja Dzieci Polskich i ul. Przedwiośnie. Na wyposażeniu każdego z zespołów musi być liczba rowerów mniejsza o jeden względem liczby uczestników. Podczas zawodów korzystanie z suportu zewnętrznego będzie się wiązało z dyskwalifikacją. Pętlę należy pokonać w ciągu 24 godzin. W przeciwnym razie zadanie zostanie uznane jako niezaliczone.

W przypadku kontuzji jednego z zawodników, zespół może kontynuować wyzwanie, jednak nie będzie traktowany jako drużyna, która ukończyła Krwawą Pętlę Bike&Run.

Trasa Krwawej Pętli

Trasa, którą należy pokonać, jest trasą Warszawskiej Obwodnicy Turystycznej PTTK i jest oznaczona w terenie. Obowiązkiem uczestników Krwawej Pętli jest samodzielne zapoznanie się z trasą WOT. Pamiętajcie, że w każdym roku na trasie występują drobne zmiany związane m.in. z przebudową dróg.
Jeżeli w danym miejscu trasa widoczna w nawigacji nie zgadza się z rzeczywistym obrazem, należy to miejscy objechać/obiec, aby przedostać się dalej.

 

Miejsca wymagające szczególnej uwagi

Pierwsza przeszkoda pojawi się już na 9 kilometrze i będzie wymagała od uczestników dobrania wspólnej strategii. Szlak poprowadzony jest ul. Parkingową do trasy S17 i zadaniem będzie przedostanie się na przeciwległy brzeg rzeki Mieni. Można tego dokonać zgodnie z poprowadzonym szlakiem przez PTTK, czyli udać się wzdłuż trasy nie przecinając jej i przedostać się przez Mienię poprzez improwizowaną kładkę w postaci drzewa łączącego oba brzegi (na zdjęciu poniżej). Rzeka jest dość płytka i przeprawa nie powinna stanowić trudnej przeszkody.

Prowizoryczna kładka na rzece Mieni

Alternatywą gwarantującą zachowanie suchych stóp jest natomiast przecięcie ul. Parkingową trasy S17, a następnie pokonanie rzeki Mieni poprzez Most wzdłuż ul. Lubelskiej, ponowne przecięcie trasy S17 i powrót na szlak.

Pokonanie rzeki Mieni poprzez most na ul. Lubelskiej w Wiązownie

Utrudnienie mogą stanowić również cały czas trwające prace budowlane na wale wzdłuż Wisły przed mostem w Górze Kalwarii (ok. 40 km trasy). Odcinek ten rozpoczynamy po lewej stronie wału przez około 300 metrów. Następnie należy przedostać się na prawą (zachodnią-wiślaną) stronę wału. Po pokonaniu około 600 metrów powinien już być możliwy powrót na wał. Jednak zmiany organizacji towarzyszące budowie mogą Was zaskoczyć, wówczas pamiętajcie, że celem jest dostanie się na most w Górze Kalwarii.

Punkty kontrolne na trasie

Każda z drużyn na starcie otrzyma kartę z punktami kontrolnymi, na których będzie trzeba się zameldować i wykonać zdjęcie całego zespołu. Otrzymacie też kontaktowy numer telefonu i adres mailowy na czas trwania wyzwania.

Przed startem warto zapoznać się z PODPOWIEDZIAMI UCZESTNIKÓW Z POPRZEDNICH LAT. Ułatwią Wam one pokonanie trudności na trasie oraz będą cenną wskazówką przy doborze strategii.

Przed startem warto także zapoznać się szczegółowo z REGULAMINEM, w któr4ym znajdują się wszystkie szczegóły rywalizacji.

Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników oraz mamy nadzieję, że szczęśliwie spotkamy się ze wszystkimi z Was w komplecie na mecie przed upływem dobowego limitu